FOTOPARK 2011, Ilava /mestský park/

Nápad zorganizovať fotoklubový FOTOPARK ako prvú akciu tohto druhu v našom regióne bol už takmer rok starou záležitosťou a keďže bolo zrejmé že v okolí si isto takáto akcia nájde svoje miesto rozhodnutie že do toho aj skutočne ideme nedalo na seba dlho čakať. Fotopark je vynikajúca myšlienka a nápad ako prezentovať výsledky vlastnej fotoklubovej tvorby členov, dať možnosť aj širokej verejnosti odprezentovať svoju fotografickú tvorbu, pozrieť si tvorbu iných a stráviť príjemný deň v spoločnosti ľudí ktorí sa zaujímajú o fotenie a fotografiu. A tak sme v tomto roku v spoluprácii s oddelením kultúry mesta Ilava a za pomoci sponzorov zorganizovali prvý regionálny fotoklubový FOTOPARK Fotoklubu POVAŽIE v novozrekonštruovanom mestskom parku v Ilave ktorý poskytoval vhodný priestor pre konanie takejto akcie.

Samotnej príprave sme venovali takmer dva mesiace nakoľko to bola naša prvá akcia tohto druhu a chceli sme sa na ňu naozaj dobre pripraviť. Už z informácii ktoré sme mali z konaní iných fotoparkov si bolo možné spraviť slušnú predstavu ako by to malo asi celé vyzerať. Napriek všetkým skeptickým predpovediam počasia sme sa ráno zobudili do hmlistého rána a všetkým bolo v tej chvíli nadmieru jasné že dnešný deň to bude úplne inak ako predpovedali takmer všetky serveri počasia – bolo nádherné slnečné polooblačné počasie ako na objednávku. Nič lepšie sme si ani nemohli priať a boli sme naozaj veľmi radi že túto akciu môžeme uskutočniť vonku a nemusíme použiť vopred dohodnuté náhradné miesto konania tejto akcie v interiéri domu kultúry. Ani najmenšie problémy sme nemali so zaobstaraním cien a potrebného materiálu pre výstavu a všetko šlo v podstate celkom hladko. Pár posledných drobných vecí ktoré sa ešte doťahovali poslednýdeň pred fotoparkom sme zvládli a tak sme mohli ráno o 8:00 hod. začať na mieste s inštalovaním sietí a prípravou všetkého potrebného na akciu. Po počiatočných drobných problémoch s natiahnutím prvého sita sa už všetko pekne rozbehlo a ďalšie dve už boli celkom pohodička, všetci nabrali potrebnú rutinu vcelku svižne. Ešte pripraviť miesto na registráciu účastníkov /potrebný inventár sme preniesli z domu kultúry/, zavesiť transparenty a s miernym oneskorením voči našemu plánu mohla začať registrácia účastníkov. Podľa prvých ohlasov ktoré sme mali bol predpokladaný počet účastníkov na tomto prvom ročníku fotoparku okolo 20 ľudí no daždivé počasie ktoré ovládalo zopár dní pred jeho konaním zrejme určitú časť ľudí od účasti odradilo. Medzi zaregistrovanými bola malá skupinka fotografov z Partizánskeho a ďalší účastníci z okolitých miest a obcí Lednické Rovne, Dubnica nad Váhom, Beluša, Ladce plus štvorčlenné zastúpenie samotného organizátora celej akcie. Počas registrácie účastníkov nabrali na obrátkach aj prípravy na spustenie živej hudobnej produkcie /prípravou aparatúry a všetkých potrebných vecí/ ktorú tento ročník zabezpečovalo vynikajúce gitarové duo Lubo Turcer a Janko Bršlík s pesničkami v štýle country-folk a je potrebné povedať že vytvorili neopakovateľnú atmosféru počas celého konania akcie za čo im patrí skutočne veľká vďaka. Registrácia bola ukončená podľa plánu okolo desiatej a konečný počet 12 účastníkov a 41 vystavovaných fotografií sú základné čísla pre ďalšie porovnávanie s nasledujúcimi ročníkmi. Teraz boli pred nami štyri hodinky bodovania počas ktorého bolo kopec priestoru na vzájomnú debatu o fotení a na osobné zoznámenie sa účastníkov medzi ktorými sa podaktorí dovtedy poznali iba z rôznych fotoserverov podľa prezývky. Popri tomto to bolo aj nespočet debát a rozhovorov s okoloidúcimi a známymi ktorí tiež hodnotili vystavené fotografie a aktívne sa veľakrát zaujímali o konkrétne miesta resp. bližšie informácie o tom kedy a za akých okolností predmetná fotografia vznikla. A ako to zvyčajne býva na takýchto podujatiach svoje miesto malo aj fotenie a natáčanie priebehu samotného fotoparku pretože jednou z vecí na ktorú je potrebné myslieť je aj zadokumentovanie priebehu samotnej akcie. Návštevníkov fotoparku s  časom postupne pribúdalo a tak sa odovzdané hlasy vo forme drevených štipcov pekne postupne hromadili pod jednotlivými fotkami. Už z priebehu hlasovania bolo jasné že tento fotopark bude mať jednoznačného víťaza nakoľko pri predmetnej fotografii pribúdali štipce ako na bežiacom páse. Čas vyhradený pre hlasovanie veľmi rýchlo uplynul a tak prišlo na rad oficiálne ukončenie hlasovania a spočítanie hlasov podľa ktorého bol zostavený rebríček TOP 3 fotografií s najväčším počtom získaných hlasov a taktiež bol určený v súlade s vyhlásenými pravidlami fotoparku najúspešnejší účastník z radov verejnosti. Následne bolo pristúpené k vyhláseniu oficiálnych výsledkov a odovzdaniu cien oceneným s týmto poradím:

1.miesto – Tomáš Paule, Partizánske
(univerzálny rádiový odpalovač bleskov JJC + odrazné dosky 5v1)

2.miesto – Marcel Mucska, Lednické Rovne
(monopod TRIOPO + odrazné dosky 5v1)

3.miesto – Stanislav Bajer, Partizánske
(odrazné dosky 5v1)

Špeciálnu cenu ktorú venoval jeden zo sponzorov /poukaz na fotografické práce v hodnote 30 Eur/ získal Tomáš Paule, Partizánske.

Po oficiálnom vyhlásení výsledkov nasledovalo skupinové fotenie účastníkov a týmto bol prvý fotopark Fotoklubu POVAŽIE konaný v mestskom parku v llave oficiálne ukončený. Vďaka patrí všetkým ktorí sa podielali na príprave, priebehu a sponzoringu celej akcie hlavne za ich prístup a ochotu. Takto o rok sa spoločne stretneme už na druhom ročníku fotoparku ktorý plánujeme uskutočniť v prekrásnom prostredí kúpelného parku mesta Trenčianske Teplice. Dovtedy dobré svetlo všetkým a dovidenia na ďalšom a to v poradí už druhom ročníku fotoparku.

Fotogaléria od Root-a TU.

Celkový počet účastníkov : 12
Počet súťažných fotografií : 41