FOTOSIEŤ 2012, Dubnica nad Váhom /park J.B.Magina/

Myšlienka súťažných výstav určených pre širokú verejnosť v rôznych umeleckých žánroch a tvorbe nevynímajúc fotografiu si už našla svoje miesto v našom každodennom živote. Je to priestor pre prezentáciu vlastnej tvorby, možnosť stretnúť sa s ľuďmi podobných záujmov či spoznať ľudí celkom nových  a tak trošku si popri tom všetkom aj  zasúťažiť. Po prvom úspešnom ročníku súťaže FOTOPARK ktorú sme zorganizovali v meste Ilava sme s príchodom ďalšieho ročníka boli nútení tesne pred samotnou akciou operatívne zmeniť jej názov. Túto nepríjemnú záležitosť sa nám nakoniec podarilo zvládnuť a tak naše ďalšie akcie už ponesú nový názov FOTOSIEŤ. Už dopredu avizovaný zámer uskutočniť druhý ročník v Trenčianskych Tepliciach nevyšiel a tak za pomoci mestského múzea v Dubnici nad Váhom ktoré nám veľmi ochotne poskytlo vhodné priestory v mestskom parku J.B.Magina sme mohli skoro ráno zahájiť práce na nainštalovaní všetkého potrebného pre FOTOSIEŤ.

Hlavnou otázkou ktorá sa čoraz častejšie diskutovala bolo počasie nakoľko jeho vývoj za posledné dni moc nenasvedčoval tomu že bude ustálené a podľa posledných predpovedí bol predpovedaný na sobotu dosť vysoký zrážkový úhrn. Samotná noc pred oficiálnym štartom bola silno daždivá s jasným výhľadom na ďalší oblačný a hlavne prehánkový deň, čo nám trošku robilo vrásky na čelách. Počasie vie byť veľakrát dosť  nevyspytateľné. V zálohe sme mali aj náhradný plán inštalovať v priestoroch nádvoria dubnického kaštieľa no bolo dohodnuté, že konečné slovo bude mať aj tak stav aktuálneho počasia v sobotu skoro ráno. Krátka porada a bolo definitívne rozhodnuté. Siete naťahujeme do exteriéru a to podľa prvotného plánu aj za cenu nejakej tej prehánky. Práce na inštalácii sietí išli hladko, tieto veci už máme vcelku slušne natrénované z prvého ročníka a tak ako sa vraví robota celkom odsýpala. Ešte zostávalo postaviť prístrešok pre hudobnú produkciu, postaviť a rozvinúť slnečník pre registračné miesto a s miernym oneskorením voči prvotnému plánu začala po úvodnom slove a oficiálnom otvorení FOTOSIETE samotná registrácia účastníkov. Počasie sa spočiatku celkom držalo, nepršalo čo bolo fajn ale mohutná oblačnosť neveštila nič dobrého. Počet zaregistrovaných účastníkov celkom kopíroval stav z predchádzajúceho ročníka no počet fotografií aj vzhľadom na uskutočnenú zmenu v pravidlách o zvýšení počtu fotografií účastníka mierne narástol čo bolo aj našim zámerom.Z dôvodu aktuálneho počasia ktoré mohlo niektorých odradiť v ich účasti na akcii bolo rozhodnuté, že ponecháme registráciu otvorenú až do doby ukončenia hlasovania. Čas od spustenia hlasovania začal ubiehať a to bola možnosť pre všetkých zúčastnených prediskutovať nespočetné množstvo tém či už so starými známymi alebo celkom novými, vzájomne si vymeniť skúsenosti či započúvať sa do skvelej živej hudobnej produkcie speváka, gitaristu a autora piesní Ľuba Turcera, ktorý naozaj príjemne dotváral atmosféru samotnej akcie. Nakoľko sa nám následne počasie na prechodnú dobu zhoršilo a mierne začalo pršať boli sme nútení operatívne zrušiť dopredu naplánovaný exteriérový mini-workshop portrétového fotenia ktorý ale isto zostane v programe pre ďalší ročník. Nevyhli sme sa ani na krátky čas potrebe ochrániť svoje fotografie pred dažďom nepremokavou fóliou ale to sa v podstate dalo očakávať. S blížiacim sa koncom hlasovania už celkom prestalo pršať čo všetci ocenili a mohlo sa pristúpiť k oficiálnemu zrátaniu všetkých odovzdaných hlasov a vyhláseniu výsledkov.

Na základe dosiahnutého počtu bodov jednotlivých účastníkov a po vynútenom klubovom hlasovaní o výslednom poradí na prvých dvoch miestach /pri sčítaní hlasov nastala rovnosť bodov/ bolo určené toto výsledné poradie:

1.miesto – Tomáš Škrko, Trenčín
/poukážka od FOTOPOINT na 30Eur, odrazka 2v1, sada difúzorov a čistenia od MINI-MAX-u/

2.miesto – Radovan Drozd, Ladce
/monopod TRIOPO (cena fotoklubu), odrazka 2v1, sada difúzorov a čistenia od MINI-MAX-u/

3.miesto – Dominik Slotík, Trenčianska Teplá
/ odrazka 2v1, sada difúzorov a čistenia od MINI-MAX-u/

Po oficiálnom vyhlásení výsledkov nasledovalo skupinové fotenie účastníkov a týmto bol druhý ročník FOTOSIETE  konanej v mestskom parku v Dubnici nad Váhom oficiálne ukončený. Vďaka patrí všetkým ktorí sa podielali na príprave, priebehu a sponzoringu celej akcie, za ich prístup a ochotu. Takto o rok sa spoločne stretneme už na treťom ročníku FOTOSIETE ktorú plánujeme natiahnuť v prekrásnom prostredí hradu Trenčín spoločne s nejakou vhodnou súbežnou kultúrnou akciou. Dovtedy dobré svetlo všetkým a dovidenia na 3. ročníku FOTOSIETE v Trenčíne.

Fotogaléria od Root-a TU.

Celkový počet účastníkov : 12
Počet súťažných fotografií : 49