Fotoklubový portrétový workshop bol jednou z akcií ktorá sa zatiaľ v našich plánoch neobjavovala ale nakoľko stále početnejšia skupinka členov inklinuje aj k tomuto druhu fotenia /niektorí si toto zas chceli vyskúšať/ bolo jednohlasne rozhodnuté že v pláne roku 2012 takáto akcia nebude chýbať. Výber miesta jej konania sa musel na poslednú chvíľu zmeniť pretože s parkom v Trenčianskych Tepliciach nám to pre tento rok žiaľ nevyšlo a tak bolo rozhodnuté že sa naše hlavné aktivity pre tento rok budú smerovať do mesta Dubnica nad Váhom. Zabezpečili sme vopred všetko potrebné aby akcia mala aj patričnú úroveň a tak sme sa jedno pekné slnečné popoludnie spoločne stretli v dubnickom mestskom parku pri Grotte.

Dohodnutý zraz na jednu hodinu popoludní zvládli všetci takmer načas a tak sme mohli po úvodnom zoznámení sa všetkých zúčastnených začať. Úvod workshopu bol o príprave modeliek /na túto akciu prijali pozvanie Ivka s Luckou/. Nalíčenie dievčat mala na starosti Gabika ktorá svoju prácu zvládla na jednotku za čo si vyslúžila obdiv a uznanie. My ostatní sme pod vedením lektora Jožka Tkáčika alias joskina postupne prechádzali rôznymi zákutiami a princípmi základov portrétového fotenia a otázok bolo naozaj veľa. Ak bolo treba spraviť názornú ukážku nemali sme žiaden problém nakoľko figurantov a asistentov bolo dostatok. Takmer hodinka ubehla veľmi rýchlo a to už sme mohli pomaličky začať so skutočným portrétovým fotením. Ako prvá sa dostala pod paľbu objektívov Ivanka a je treba povedať že si užila poriadne slniečka z odrazky. Bolo fajn že slniečko svietilo ale na takéto fotenie by to v exteriéri chcelo trošku mäkšie svetlo /pri fotení sme používali hlavne odrazky, blesky prišli na radu až ku koncu/. Fotenie ubiehalo celkom svižne, ukázali sme si rôzne techniky a aj postupy ako dosiahnuť želaného výsledku a debata o fotení ako na to svižne pokračovala. Joskin viedol celé fotenie naozaj v tom správnom smere, popri fotení sme mali možnosť pozorovať aj prácu s modelkou čo bolo taktiež veľmi poučné a je možné sa takto vyvarovať niektorých bežných chýb. Lucka po čase vymenila na fotení Ivanku a tak sme mohli po kratučkej prestávke pokračovať. Na pláne bolo aj fotenie na nádvorí dubnického kaštieľa ale ako sa hovorí naschvál zaúradoval škriatok a celý objekt bol z nám neznámeho dôvodu uzamknutý aj keď sme fotenie mali vopred dohodnuté. A tak sme operatívne zosnovali náhradný plán a pokračovali vo fotení s Ivkou a Luckou pri ešte nezrekonštruovaných múroch kaštieľa v parku, ktoré nám poskytli naozaj skvelú kulisu pre naše fotenie. Tu sme si vyskúšali popri odrazke aj prácu s bleskom a odpaľovačmi čo je zas fotenie o niečom inom. Vyskúšali sme si rôzne kompozície, uhly záberov, svietenia, no proste každý mal voľnú ruku a mohol  samostatne tvoriť a vymýšľať aj niečo originálne. Čas do plánovaného konca workshopu postupne takmer celý uplynul  a tak sme postupne pomaličky začali baliť. Záverečným krátkym poďakovaním všetkým zúčastnených sa naša akcia priblížila k svojmu koncu. Na záver by sme ešte raz poďakovali Jozefovi alias joskinovi za jeho ochotu prísť medzi nás a ukázať nám ako na portrét, čoho sa vyvarovať, na čo sa sústrediť. Taktiež vďaka patrí dievčatám Ivke, Lucii a Gabike za ich prístup a ochotu prísť no a my všetci pevne veríme že sa na nejakej podobnej akcii ešte niekedy takto spoločne zídeme pretože bolo skutočne fajn.

« z 2 »