Fotoklubový výstup na Strážov je možno pokladať za jednu z hlavných akcií roka ktorú poriada fotoklub aj pre širokú verejnosť. Nakoľko posledná akcia ktorá sa konala v minulom roku na Strážove bola zrealizovaná v zimnom období pre tento rok sme naplánovali termín na skorý začiatok jari. Ranné stretnutie na Pustej zvládli všetci ktorí avizovali svoju účasť načas a tak sme po krátkom zoznámení sa a štandardnej debate ako sa z rána cestovalo mohli vyraziť podľa plánu k nášmu cieľu.

Počiatočnú časť presunu po obci Zliechov vystriedali postupne poľné cesty cez rozľahlé lúky pod úpätie strážovského výstupu. Táto časť cesty vedie po červenej turistickej značke a prechádza miernym svahom cez ktorý preteká lesná bystrina. Cestou sa debatovali naozaj rôznorodé veci ale ako býva na takýchto akciách dobrým zvykom najdiskutovanejšie bolo samotné fotenie a veci okolo fototechniky a príslušenstva rúznach značiek. Cestou na sedlo pod Strážovom nás všetkých prekvapili bohato zakvitnuté polia snežienok po oboch stranách chodníka a tak sa hneď začali realizovať makristi ktorí si nenechali ujsť takmer žiaden fotogenickejší hlúčik týchto bielych poslov jari popri chodníku. Naozaj tak hromadný výskyt snežienok v tejto časti bol prekvapivý. Po takmer hodinke pochodu sme dorazili na prvé miesto nášho plánovaného krátkeho oddychu – Sedlo pod Strážovom. Krátku prestávku každý využil na malé občerstvenie sa a zahryznutie si nejakej maličkosti z vlastných zdrojov. Jedným z miest ktoré bolo v pláne navštíviť bol aj Strážovský vodopád, miesto vzdialené necelý kilometer od sedla smerom po žltej značke v smere na Pružinu. Pomaličky sme sa všetci presunuli lesnou cestou na vyhliadku pri vodopáde z ktorej bolo možno vidieť rozsiahle skalné útvary v okolí, no k vodopádu bolo potrebné ešte nejaký ten kúsok zostúpiť nižšie. Skalný útvar cez ktorý preteká Strážovský potok je veľmi vďačným miestom pre fotografov no pre naozaj dobrý záber je potrebné zísť dolu a fotiť priamo z koryta potoka resp. postranných skalných výbežkov. Nakoľko bolo veľmi klzko nebolo možné zostúpiť nižšie priamo vedľa vodopádu ale museli sme prejsť asi 200m vzdialenou stržou a tak sa dostať proti prúdu pod vodopád odkiaľ sa nám naskytol naozaj prekrásny pohľad na celý tento skalný útvar. Toto miesto je aj s celým tokom Strážovského potoka vynikajúcim miestom pre fotenie vody nakoľko je v toku veľa machom porastených veľkých skál a prirodzene spadnutých častí stromov. Spravili sme zopár záberov a vrátili sme sa späť nad vodopád kde užskupinka makristov pod Zdenovim vedením fotila na kmeni stromu rastené huby a malé chvostoskoky. Po krátkej debate o makro fotení a potrebnom vybavení s názornou ukážkou toho ako sa dá na takéto fotenie vyzrieť doma zhotovenou rozptylkou svetla sme pokračovali späť do sedla pretože to bola jediná cesta ako sa dostať nazad na červenú značku. Malá skupinka extrémistov ktorú viedol ThunderBoy sa vydala priamo proti toku potoka až k jeho prameňu a následne sa pripojili k ostatným kúsok od sedla. Cestou po červenej na Strážovské lúky sme ešte absolvovali jednu vyhliadku a prechod cez snehové pole na severnej strane Strážova. Nakoľko bola ešte skorá jar na lúkach stále nebolo vidieť žiadnu zeleň a evidentne sa tu príroda ešte iba pomaličky zobúdzala. Po krátkej obednej prestávke sme dokončili náš výstup na vrchol Strážova vo výške 1213 m.n.m. Keďže nám počasie prialo zakrátko sa ukázalo aj slnko a bolo možné si tak priamo na vrchole vychutnať pravú jarnú atmosféru. Viditeľnosť nebola ideálna takže lepšou voľbou bolo fotenie okolitej flóry. Asi najfotenejším bol jediný poniklec ktorý sme objavili priamo na vrchole. Tam sa k nám pripojil ešte po krátkom čase Luko s kamošom a tak skompletovali zoznam počtu účastníkov na číslo 15 čo bola naozaj slušná účasť. Dve hodinky ubehli veľmi rýchlo a keďže čas na fotenie západu nebol ideálny zbalili sme veci a pomaličky zostúpili po turistickej značke späť až na Pustú, miesto nášho ranného štartu. Krátka debata o tom ako bolo a čo by sa dalo zorganizovať do budúcna spoločne s cieľovou štrúdľou ktorá išla na dračku dali bodku za touto naozaj vydarenou akciou. Už niekoľko týždňov pred ňou bolo jasné že účasť nečlenov čo sa týka počtu prevýši počet členov fotoklubu. Na jednu stranu to bolo príjemné zistenie že o akciu je záujem aj zvonku (naozaj milo prekvapila účasť dvoch skupiniek fotografov až z Bratislavy), na druhej strane som však bol sklamaný pretože termín bol zverejnený v dostatočnom predstihu a iba 30%-ná účasť členov bola jednoducho slabá. Tak hádam nabudúce na najbližšej akcii to bude opačne ….