Už pravidelnou akciou nášho kalendára je každoročné klubové stretnutie na Strážove, ktorého termínom bol v tomto roku 17 Jún. Je to stretnutie všetkých ktorí sa zaujímajú o fotenie a fotografiu /nie je to však podmienka účasti/, radi sa o fotení a všetkom možnom okolo neho pobavia alebo sa len tak povenujú turistike a pokochajú sa krásami okolitých Strážovských vrchov. A tak nás v tomto roku opäť privítala obec Zliechov s už takmer letným horúcim počasím ktoré len pred pár dňami vystriedalo krátke obdobie dosť intenzívych zrážok. Plánovaný termín spoločného štartu bol tu a tak sme všetci ktorí sa dostavili na Pustú po ubehnutí piatich akademických minút vyrazili smer Strážov.

Ako býva dobrým zvykom tempo sa volí skôr oddychové a v tomto duchu sa aj celá akcia odohrávala, nešlo primárne o nejaké rýchle zdolanie výškových rekordov ale cieľom bolo dobre sa zabaviť, vzájomne sa spoznať a popri tom si čo to vzájomne povedať a podebatovať o fotení a vlastných skúsenostiach s ním. Na začiatok nás čakalo krátke nastúpanie na červenú turistickú značku ktoré sme tento rok spravili krátko po zelenej s následným prechodom časti riedkeho borovicového lesa. Trošku sme si obzreli aj tento kúsok lúk pod Strážovom a za krátky čas sa už začalo stúpať na prvý bod našej trasy – sedlo pod Strážovom vo výške okolo 940 m.n.m. Počas tohto výstupu sa debatovalo o všetkom čo sa týka fototechniky /telá, objektívy, extendre, …./ a skúsenosti s ňou. Komu sa čo osvedčilo, čo sa podaktorému výrobcovi moc nepodarilo a tak. Vcelku slušná debata o plusoch a mínusoch jednotlivých komponentov. Čas ubiehal celkom svižne a tak sme onedlho založili prvý výškový tábor na prvom vytýčenom oddychovom mieste. Po krátkom oddychu a štandardnom doplnení tekutín sme vyrazili k ďalšiemu bodu našej akcie a to Strážovskému vodopádu. Na tomto mieste podaktorí účastníci zatiaľ ešte nikdy neboli a tak to bola ich prvá návšteva tohto zaujímavého miesta. Tento rok sa však nefotilo aj spod  vodopádu pretože terén okolo bol trošku tažšie zdolateľný a tak po pár fotografiách aspoň zhora a absolvovaní vyhliadky na pružinskú dolinu sme pomaličky nastúpili na krátky výstup späť nahor do sedla. Studnička na sedle nám všetkým padla vhod a po krátkej prestávke sa zavelilo na poslednú časť úseku našej cesty a to pomaličky lesom a potom strážovskými lúkami na vrch Strážova. Táto časť cesty je už oddychová a tak sa opäť rozvírila debata o tom ako fotiť. Cestou sme ešte absolvovali krátku odbočku na malý skalný výbežok s prekrásnym výhľadom severozápadným smerom /spravili zopár záberov/ a o chvíľu sme už boli priamo na strážovských lúkach plných kvetov a hmyzu, kde sa už evidentne pomaličky začína hlásiť leto. Krátky výšlap cez malý úsek stomov tesne pred vrcholom a boli sme hore. Počasie bolo naozaj ukážkové, presne sadlo na predpoveď a tesne po  poludní sa začali vytvárať izolované mraky. Po krátkom obede a oddchu začali všetci pomaličky hľadať objekty svojho fotografického záujmu či už to boli fotografie okolitej krajiny, makro alebo detail, podaktorí zabŕdli aj do reportážnej fotografie /pri takomto fotení sa dá už čo to aj naozaj reálne si odskúšať alebo odkonzultovať, je to vynikajúca možnosť získať naozaj praktické skúsenosti ako na workshope/. Našu snahu o to zžiť sa aspoň na chvíľku s prírodou chvíľkami prehlušovala výkrikmi skupinka mládežníkov ktorých evidentne pani sprevádzajúca vychovávateľka vôbec nemala pod kontrolou. No čo, evidentne nie všetci chodíme na hory trošku zrelaxovať a oddýchnuť si …. Čas celkom svižne ubiehal a tak po tradičnej vrcholovej fotke všetkých zúčastnených sme zavelili smer Pustá. Zostup bol už podstatne kratší a aj rýchleší a tak za niečo vyše hodinky sme boli na mieste nášho štartu. Minulý rok sa akcia končila štrúdľou a tento krát to bola originál čapovaná kofola na Pustej ktorá každému padla naozaj vhod. Tento rok to bolo opäť s fajn ľuďmi /dvaja z účastníkov dokonca priniesli na akciu prihlášku do fotoklubu/ a tak  už teraz máme pripravený plán aj pre budúci rok. Strážov nás pre tento krát privíta v jesennom šate a všetky informácie včas zverejníme na našom webe. Už teraz sa tešíme na bohatú účasť. Ešte raz vďaka všetkým a uvidíme sa opäť takto spoločne o rok na Strážove.