Fotiť akúkoľvek leteckú show je zážitok pre každého ktorý sa takejto akcie zúčastní. Či už je to ako bežný divák alebo akreditovaný fotograf. Po dvoch rokoch letisko Slávnica opäť privítalo letecký deň. Tentokrát nie v úlohe hlavného poriadateľa akcie ale ako spoluorganizátor ktorý poskytol svoje priestory a plochu pre letecký deň AIR SHOW Slávnica 2012 na ktorom sa štyria členovia nášho fotoklubu zúčastnili ako akreditovaní fotografi. Takáto skúsenosť sa niekedy dá ťažko plnohodnotne slovne opísať ale byť priamo v centre diania /trochu bližšie ako bežný návštevník/ a môcť byť priamo v akcii je vždy veľkým zážitkom. A tak sme si všetci 9 júna ráno išli poriadne užiť atmosféru avizovanej skvelej leteckej šou.

Oficiálny štart akcie bol naplánovaný na jedenástu no vždy je dobré prísť na „miesto činu“ v dostatočnom časovom predstihu a dobre si ako sa hovorí „očíhnuť“ situáciu. Rozhodnutie kedy ísť padlo na ôsmu hodinu a tak sa nám pred davmi návštevníkov celkom bezproblémovo dvom podarilo dostať až na parkovisko pre VIP hostí odkiaľ sme zamierili do press centra po akreditácie. Ďalší členovia sa k nám do oficiálneho začiatku celej akcie pripojili už v priestore ktorý bol vyhradený fotografom. Zo začiatku bolo možné zopár lietadiel odfotiť priamo na stojánke ale s pribúdajúcim časom a zväčšovaním sa hustoty návštevníkov pohybujúcich sa po stojánkach /nie iba účastníkov resp. poriadateľov akcie/ to bolo čoraz viac a viac obtiažnejšie. Ak sa už nedali fotiť priamo celé lietadlá bola vždy možnosť sfotiť nejaký ten detail resp. zaujímavý objekt na ploche. Čas príprav sa veľmi rýchlo naplnil a bol tu oficiálny začiatok celej akcie ktorej nástup bol trošku nevýrazný no vždy s ďalšou a ďalšou leteckou ukážkou naberal na intenzite a zaujímavosti. Na takomto podujatí si človek pri fotení môže vyberať a bolo naozaj z čoho. A tak bolo možné si odfotiť priamo v akcii legendárny Spidfire, Texan/Zero, špeciál Sikorsky, Mig-15, Avenger, dvojplošníky Aero, Casa, Stearman, dopravné lietadlo TU-154, stíhačku L-29 Delfín, dvojplošník Polikarpov Po-2 či posledný lietajúci exemplár Lisunov Li-2, skvelé akrobatické kúsky Zoltána Veresa na akrobatickom špeciáli MXS, vetroň Z-23 Honza a veľa a veľa ďalších lietadiel a účinkujúcich. Vystúpenie skupiny RetroSky z Košíc ktorá simulovala boje lietadiel z 2.svetovej vojny spoločne so sprevodným doprovodom dobových uniformovaných a vyzbrojených vojakov ktorí zvádzali pozemné boje bol naozaj nevídaným zážitkom. Čo sa týka obsadenia akcie technikou možno povedať že išlo jednoznačne o vynikajúco pripravenú akciu, ktorá sa na letisku Slávnica resp. na Slovensku ako takom doposiaľ v takomto rozsahu a obsadení nezrealizovala. Nepriazeň počasia vo forme dažďa počas posledného vystúpenia mohla ešte nejakú hodinku počkať no nakoniec sa podarilo všetko odlietať podľa zámerov a plánu. Možno jedinou výtkou tejto akcie bol trošku nešťastne volený priestor pre fotografov a aj samotných divákov ktorí si pre odstavené lietadlá pred vyhradeným priestorom pre divákov a fotografov nemohli úplne naplno užiť atmosféru napr. vystúpenia Zoltana Veresa pri jeho nízkych preletoch tesne nad zemou. Taktiež fotiť takéto akcie iba cez priestor medzi dvomi odstavenými lietadlami naviac s opakujúcim sa postávaním samotných poriadateľov aj v tomto priestore dosť komplikovalo prácu všetkým akreditovaným fotografom. Žiaľ túto situáciu už nebolo možné počas konania akcie zmeniť a chceme všetci len veriť že si organizátori po upozornení dajú aj na takéto veci v budúcich rokoch pozor pretože tieto akcie sú pre návštevníkov ktorým treba poskytnúť vždy čo najlepšie podmienky aby si mohli atmosféru maximálne užiť. Už teraz sa tešíme na predbežne avizovanú AIR SHOW na tomto letisku ktorá by sa mala konať aj v roku 2013.

« z 3 »