Ako už tradične začínajú jarné akcie fotoklubu u našich susedov za riekou Moravou a pre nás v dobre známom kraji okolia juhomoravských Šardíc. V krajine ktorá je špecifická svojimi farebnými lánmi všakovakých druhov ozimín a jarín. V tomto roku sa nám podarilo naplánovať na jar až dve workshop-ové krajinkárske fotenia a nakoľko na Toskánsko v Taliansku padol výber termínu ku koncu apríla bolo jasné že Morava bude do kalendára naplánovaná o niečo skôr. Pretože sa nám už celkom osvedčili minimálne dvojdňové fotoakcie bolo jasné že to tentokrát bude aj na Morave takže sme si vopred zajednali ubytovanie vo veľmi útulnom penzióne Orion v Hovoranoch za čo by sme sa aj touto cestou dodatočne veľmi pekne poďakovali p. Zdenke Dostálovej. Naozaj krásne ubytovanie a vynikajúce služby ktoré môžeme len odporučiť aj ďaľším fotonadšencom ktorí sa rozhodnú ísť fotiť do tohto kraja. Sobota 2.4 bola zrazu tu a my sme plní očakávaní nasadali okolo  9:30 hod. do áut a víkendový plán bol jasný – Kyjov a priľahlé moravské polia v okolí.

V tomto roku sme trošku obmenili trasa presunu a tak sme z E50-ky kúsok za Uherským Hradišťom zbehli na Boršice s cieľom sa trošku poobzerať aj po iných zákutiach kraja severovýchodne od Kyjova. Je treba povedať že tu v tomto okolí sú naozaj nádherné scenérie okolitej prírody a jediné čo je potrebné mať popri fotografickej výbave je troška šťastia pri ranných a podvečerných východoch a západoch slnka. To čo dokážu namaľovať tiene v krajine je niečo neopísateľné a každý fotograf ktorý fotí a fotil v tomto kraji by nám dal len za pravdu. Naša cesta viedla na začiatku do Šardického kotla kde sme trošku obzreli terén na podvečerné fotenie a keďže bol čas po obede prišlo na rad kratšie doplnenie energií. Hovorí sa že svet je malý a nikoho z nás by ani vo sne nenapadlo že sa práve v Šardiciach osobne stretneme s fotografom Jim-om Nilsenom /www.jimnilsen.com/ ktorý pochádza z USA /Seatle/ a do roka organizuje pravidelne po Európe niekoľko fotografických workshopov ako Toskánsko, Dolomity, fotenie v Grécku či Slovinsku. Evidentne si prechádzal okolitú krajinu a hľadaj zaujímavé miesta pre jeho pripravované blížiace sa prvé workshop-ové fotenie v ČR. Nejaký čas sme si ešte spoločne podebatovali o fotení a fotografii a tiež sme sa pobavili o zaujímavých miestach v okolí nakoľko ho tento kraj zaujal. Po rozlúčení sa a poprianí si všetkého dobrého naša cesta pokračovala ďalej k známej gaštanovej aleji pri Karlíne a po obhliadke prípadného miesta pre fotenie sme sa vrátili naspäť do Šardického kotla kde sme vyčkali na západ slnka. Nakoľko sme si už pri prvej obhliadke miesta vytypovali dva dobré body /biopásy a šardické vlny s cestou do Stavěšíc/ bol plán fotenia jednoduchý. Najskôr pofotiť na tele objektív bio vlnky a potom rýchly presun na tie šardické. Západ nebol žiaľ celkom ideálny pretože po tieto dni slnko zapadalo aj vychádzalo cez miernu oblačnosť ktorá mu uberala na intenzite no v konečnom výsledku sa dalo čo to pofotiť a mohli sme si tak odniesť pár celkom slušných podvečerných záberov. Po západe rýchly presun do Hovoran, krátka lokalizácia nášho ubytovacieho zariadenia, zloženie si vecí a hor sa vychutnávať si pohostinnosť a čo to predebatovať na večeri v príjemnej hospúdke oproti :-). Plán stanovený na ráno bol jasný už pri našej obhliadke terénu z popoludnia. Veľmi slušne vyzeralo miesto s posedom medzi Karlínom a Hovoranmi takže sme to mali celkom na skok z ubytovania a nebolo treba skoro ráno vstávať. Ranný budíček, raňajky a hor sa do pokračovania našej akcie nad obcou Hovorany. Cestou ráno sme stretli aj skupinku fotografov ktorí evidentne už očakávali ranné lúče nad Karlínom no slnko nás aj ich hneď ráno potrápilo nakoľko sa dosť dlho šplhalo cez miernu oblačnosť na horizonte a tie najlepšie lúče ktoré sme očakávali sa nám jednoducho neušli :-(. Nakoniec sa slnko po čase predsa len vyšvihlo nad oblaky no to už nebolo až tak zaujímavé svetlo a tak bolo po krátkom čase skupinovo zavelené opustiť toto miesto s presunom nazad do penziónu kde sme sa všetci pobalili a naložili veci do áut. Pretože to vonku reálne nevyzeralo na nejaký zaujímavá západ po dohode sa polovica účastníkov rozhodla na návrat na Slovensko a zostatok účastníkov sa presunul nad obec Svatobořice-Mistřín kde bolo v pláne ešte podvečerné fotenie asi najznámejšieho miesta tohto okolia a to kaplnky sv.Barborky. Nakoľko sme mali do západu ešte dosť času trošku sme sa prešli po okolí kde sa v poliach nachádza veľké množstvo srnčej zveri a tak trochu zmapovať situáciu akoto vyzerá smerom na Šardice. Čas plynul a vyhliadky na dobré podmienky pri západe sa s nasúvajúcou sa oblačnosťou nad horizontom začali žiaľ celkom rozplývať. Bolo by zbytočné čakať až do podvečera a tak sa aj druhá skupina rozhodla ukončiť fotenie a nasmerovali sme si to nazad na Slovensko aj my. Takto sme žiaľ nechtiac museli predčasne ukončili naše moravské fotenie ešte pred samotným západom.

Dá sa povedať, že nie vždy vyjde počasie na takto vopred plánovanú akciu podľa priania ale zas na druhú stranu aj to ktoré bolo vcelku ušlo a podarilo sa každému z nás spraviť zopár slušných záberov. Tieto naše spoločné fotoklubové workshopy sú ale hlavne o vzdelávaní sa, posúvaní vlastných fotografických vedomostí a zručností na vyššiu úroveň a v neposlednom rade tu ide aj o spoločné stretnutie sa a posedenie si napr. pri dobrom vínečku alebo chutnej večeri. Toto sa nám opäť podarilo naplniť a už teraz pomaličky rozmýšľame nad ďaľším dejstvom nášho jarného putovania krajinou v roku 2017. Či to bude zas krajina Južnej Moravy alebo nejaká iná lokalita uvidíme pri zostavovaní programu akcií na budúci rok. Dovtedy nás ešte čaká veľa zaujímavých klubových a aj verejných akcií z ktorých sa radi nejakým zaujímavým fotoreportom isto pochválime :-).

[supsystic-gallery id=25]