Stretnutie fotoklubov si už každoročne našlo svoje miesto v kalendári podujatí fotoklubu a je potrebné povedať že to je výborná príležitosť ako stretnúť zas po roku veľmi dobrých priateľov, skvelých fotografov a stráviť víkend pri fotení a aktivitách ktoré s ním úzko súvisia. Po dvoch vydarených ročníkoch nasledoval ročník tretí a ten sa niesol v plnej réžii nášho fotoklubu. Miesto 3.ročníka sa vyberalo celkom ľahko a už pol roka vopred sme mohli avizovať že sa ním stane malebná dedinka pod malofatranským hrebeňom, Štefanová. Nakoľko sa jedná o trojdňovú akciu zostavený program bol ako zvyčajne pestrý a okolitý kraj poskytoval široké možnosti pre krajinkársku fotografiu ktorá býva väčšinou hlavnou témou tohto spoločného stretnutia. Ako tomu býva dobrým zvykom v programe nechýbal ani krajinkársky workshop so zaujímavým výkladom. A tak sme 3.10 poobede vyrazili smer Štefanová na privát Balát kde nám príjemná pani domáca vytvorila naozaj skvelé podmienky pre našu akciu.

Cesta do Štefanovej netrvala dlho a tak sme sa po hodinke cesty ubytovali a počkali na príchod našich priateľov z Popradu. Tí dorazili podľa plánu a zvítanie bolo viac ako srdečné. Pár slov aká bola cesta, čo má každý nové a mohli sme sa ubytovať a tak oficiálne zahájiť našu spoločnú akciu. Ako vždy prejdeme na začiatku pripravený program a dohodneme potrebné organizačné veci pre nasledovné dva dni. Nakoľko bolo do večere ešte trochu času trošku sme sa pomotali po okolí aby sme tak trochu nasali atmosféru tejto veľmi krásnej dedinky nachádzajúcej sa pod bralami Rozsutca, v susedstve  s obdivovanými Jánošíkovými dierami. Počasie sa trochu na večer zhoršilo /mierne sa zatiahlo/ no predpoveď na najbližšie dni nebola nakoniec až tak zlá ako sa predpovedalo pred týždňom. A tak sme si všetci skompletovali vaky s technikou a očakávali ranný budíček o 4:00 hod. s cieľom prvého ranného pochodu na Medziholie a fotením z Osnice a Stohu. Trošku sme ešte do večierky predebatovali zopár vecí, pozreli nejaké fotky a šup do postelí posnívať zopár krajinkárskych snov. Ráno nás Štefanová privítala celkom dobrým počasím, bolo jasno a tak sme všetci dúfali že sa môže podariť z hora uloviť aj nejakú inverziu. Raňajky, nachystanie si potrebných vecí pre fotenie a vyrážame. Po rannej krátkej túlačke ako na Medziholie sme konečne vykročili spoločne správnym smerom a začala prvá etapa pochodu blatistou podhorskou oblasťou ktorá je celkom typická pre toto obdobie a miesto. Cesta blatom netrvala našťastie dlho a tak sme sa pomaličky ocitli v pomerne lepšom teréne na presun lesom. Nakoľko sa pri takomto pochode nájde vždy malá skupinka tých v teréne „rýchlejších“ fotografov, rozdelili sme sa do dvoch skupín z ktorých tá prvá smerovala na Osnicu a zbytok sa presunul na Medziholie. Už pred Medziholím bolo jasné že počasie bude inverzné, no pás vysokej oblačnosti ktorý sa nad tým nachádzal neveštil nič dobré a nedal slnku takmer žiadnu šancu sa predierať. Zato prízemná inverzia sa ukázala v plnej kráse a putovala pod nami sem a tam a my sme sa mohli kochať krásnym divadlom. Každý sa snažil nájsť si dobré miesto na fotenie a takto sme na vrchole, hrebeni a v sedle strávili pri fotení zopár hodín. Pred obedom bolo zavelené na zostup a následný obed na chate a v blízkej reštaurácii. Hodinka oddychu padla každému vhod a po nej nasledovala časť na ktorú sa každý už vopred tešil a to workshop s Rasťom Brunovským ktorý sa zo všetkými podeli o svoje skúsenosti pri fotení krajiny a vysvetlil aj veľa vecí ktoré sa týkali fotenia ako takého a používania fototechniky. Naozaj vynikajúca prednáška ktorá všetkých zaujala a bola poučná aj pre tých „zdatnejších fotografov“ z celého kolektívu. Keďže sa vonku nejak počasie nevylepšovalo rozhodli sme sa že ďalšie fotenie bude až ráno a to v Jánošíkových dierach. Čas do večierky všetci využili na spoločné rozhovory a debaty o všetkom možnom a nemožnom takže bolo fajn a veľmi ťažko sa nám všetkým odchádzalo večer spať pretože debata bola nekončiaca. Ranné vstávanie v nedeľu a nízka inverzia až v dedine nad ktorou presvitala modrá obloha všetkým ukázala že počasie si človek nevyberá a aj keď boli podmienky ukážkové na fotenie zhora dodržali sme náš dohodnutý program a po raňajkách sme všetci nasmerovali naše kroky po skupinkách a presunuli sa do Jánošíkových dier. Diery sú veľmi krásnym miestom-roklinou, ktorou preteká Hlboký potok a ten vytvoril úžasné vodopády ktoré sú vďačným objektom na fotenie. Do tejto hlavnej doliny ústia aj bočné prítoky ktoré vytvárajú zaujímavé miesta sútokov. Tri hodinky ktoré sme mali na fotenie ubehli ako voda a zrazu tu bol čas návratu na chatu a naše odubytovanie sa. Do 12-tej sme všetko stihli zbaliť a naložiť, rozlúčili sme sa s pani domácou, spravili zopár spoločných fotiek a popriali si všetci vzájomne šťastnú cestu pri návrate domov. Tak ako aj po minulé roky boli za nami tri skvelé dni na ktoré sa len tak nezabúda. Skvelá partia ľudí ktorých spája spoločná záľuba a koníček a ktorí si majú vždy čo povedať a bez problémov si aj poradiť. Proste akcia na jednotku. Rok prejde a budeme tu mať v poradí už 4.stretnutie fotoklubov ktoré bude organizačne poriadať fotoklub FOP Poprad. Uvidíme aké zaujímavé miesto chalani vyberú a už teraz vieme že to bude opäť super akcia so skvelými ľuďmi na zaujímavom mieste nášho krásneho Slovenska.