Reakcie z workshopov

10.3.2019 – Základy ovládania digitálnej zrkadlovky

Radomír – Na workshop Fotoklubu Považie som sa prihlásil zo zvedavosti, pretože o fotografovaní som toho príliš veľa nevedel. Ako asi každý kto má mobil, na fotenie primárne využívam telefón a na dokumentačné účely mi to možno postačuje. Rád by som sa však niekedy v budúcnosti venoval fotografovaniu viac. A to sa bez dobrých základov asi nedá. Zistil som, že fotografovanie a vytváranie krásnych obrázkov zachytených v prírode je záľuba, ktorá ma bude sprevádzať v nasledujúcich rokoch ešte intenzívnejšie ako doposiaľ. Teraz, keď už trošku viem ako na to, budú výsledky použiteľnejšie. Vďaka Mariovi a Fotoklubu Považie za sprevádzanie počas prvých krokov ku krajšej fotografii.

Mathias – Školenie bolo úplne super, veľa užitočných teoretických vecí, dobre odborne a zrozumiteľne podané. Asi by som prijal, aby bolo ešte viac praktických vecí – napr. odfoťte toto a ukázať na fotke – toto bolo dobre a toto zle nastavené. A skúšať znova a znova až kým nie je foto OK po kompozičnej stránke aj po stránke nastavení clony a exp. času. Ináč veľmi prínosné.
/Fotoškola/ – Do budúcna sa pokúsime ešte viac rozšíriť rozsah a príklady praktických cvičení workshopu, ďakujeme za pripomienku.

Mária – Malá paneláková kúpelňa, prerobená vďaka bratovi na tmavú komoru a prísny zákaz vstupu ostatným členom domácnosti. Dostalo sa mi „milosti“ vstúpiť do tohto kráľovstva a odhaľovať čaro fotografie. Dnes sú to spomienky ako zo starého filmu: staručký Flexaret, tank na vyvolávanie filmov, zväčšovač, tri misky so zázračnou vodou, leštička na fotografie. Niet nad pocit, keď sa vám v mokrom kúpeli na papieri začne odhaľovať čaro odfoteného. S touto spomienkou a snom, že raz bude čas venovať sa tejto krásnej záľube. Prišiel čas, keď si človek uvedomí, že ak si nesplní sny sám, niektoré sa nikdy nesplnia. Toto bola moja hlavná motivácia, prečo som sa prihlásila na tento kurz a dnes viem, že nič lepšie som nemohla urobiť.  Veľkou výhodou tohto kurzu je vzdelávanie sa v malej skupine, zrozumiteľný výklad a v prípade – teda aj mojom 🙂 individuálny prístup.  Fotografovanie ide dopredu míľovými krokmi, tak moje poznatky z minulosti ostali len ako pekná spomienka ale vďaka Mariovi som odhalila nielen funkcie všetkých jeho gombíčkov, „čudlíčkov“ a digitálnych pokynov, tak aby výsledok fotografovania zodpovedal predstave tvorcu fotografie. Pojmy z odborných príručiek zrazu vďaka Mariovi dostali „ľudskú tvár“ a už sa teším, keď si naučené budem skúšať v praxi a aspoň malým krôčkom sa priblížim od tvorcu fotografií k fotografovi 🙂 .

4.6.2017 – Krajinkársky workshop / Vršatec

Ondrej – Absolvoval som zaujímavý 4 hodinový foto workshop na Vršatci s kamarátom a bývalým kolegom Mariom Hrubým. Toto stretnutie bolo zamerané na vysvetlenie si základných pojmov a parametrov nastavenia digitálneho fotoaparátu, ktorých znalosť mi vďaka doterajšiemu používaniu kompaktného fotoaparátu stále chýbala. Vysvetlené boli taktiež základné techniky fotenia v krajine a používanie rôznych typov fotografických filtrov pri fotení. V poslednej časti stretnutia to bolo veľmi zaujímavé praktické odskúšanie si získaných vedomostí, nastavenie jednotlivých parametrov fotoaparátu (clona, čas, ISO) podľa aktuálnych podmienok a fotografického zámeru na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku aj čo sa týka kompozície fotografie. Chcem oceniť spôsob výkladu, ktorý bol zrozumiteľný, pútavý a priateľský. Vďaka workshopu sa už nebudem báť si navoliť režim „M“ na svojom aparáte 🙂 Určite sa rád zúčastním ďalšej obdobnej akcie pokiaľ bude organizovaná s cieľom zlepšiť si schopnosti fotiť zaujímavé a technicky zvládnuté fotografie.