Reakcie z workshopov

15.3.2020 – Základy ovládania digitálnej zrkadlovky

Olga – Fotografujem veľa, aby som mala zachytené rôzne rodinné i pracovné udalosti, stretnutia s priateľmi, potulky po svete. Nie sú to umelecké fotky a ich kvalita je často dosť biedna. Po rokoch fotenia v aickom režime som si povedala, že je načase sa niekam posunúť. Absolvovala som prvý kurz Fotoškoly Fotoklub Považie. Úplný základ, teoretické veci – funkcie fotoaparátu, nastavenia atď. No a teraz už musím veľa skúšať, učiť sa ďalej a preto budem rada, ak Mario pripraví aj pokračovanie. Praktické veci, na konkrétnych fotkách si ukázať ako to má byť, prečo je toto a tamto zlé. Už na prvom kurze mi to s ním pripadalo celkom jednoduché, ale samej sa mi veľmi nedarí preto poprosím pokračovanie – praktické cvičenia.
/Fotoškola/ – Pracujeme na tom, aby bol v dohľadnej dobe realizovaný aj špeciálny kurz venovaný len praktickým cvičeniam.

Róbert – Tento kurz som si vybral, pretože mojim cieľom v poslednej dobe je posunúť fotografovanie minimálne o level vyššie. Do tohto kurzu som fotil prevažne mobilom, ktorý v podstate vedel vyfotiť fotografie v pomerne dobrej kvalite, ktorá stačila pre zdieľanie na sociálnych sieťach. Ale čoraz častejšie som sa stretával s lepšími fotografiami, ktoré ma prinútili sa začať viac venovať fotografovaniu. Prvý krok bol samozrejme kúpa fotoaparátu a začiatočného príslušenstva (v mojom prípade bezzrkadlovky). Ako druhý krok som zvolil prihlásenie sa na kurz fotografovania pre začiatočníkov s cieľom pochopiť manuálny režim a tvoriť kreatívnejšie fotografie. V blízkosti domova som našiel tento kurz, ktorý realizuje Fotoklub Považie. Kurz bol rozdelený do dvoch častí, a to teoretickej a praktickej. S teoretickou časťou som bol veľmi spokojný, nakoľko prehľadnú prezentáciu dopĺňal profesionálny výklad prezentujúceho. Od histórie fotografovania sme prešli pomaly k tomu najdôležitejšiemu, a to k pochopeniu ako fungujú tri veličiny ISO, clona, expozičný čas a ich vzájomné prepojenie. Pochopením týchto troch termínov je v podstate základ manuálneho režimu. S doplňujúcimi otázkami si myslím, že som pochopil súvislosť týchto troch prvkov, čo bolo v podstate prioritným cieľom tohoto kurzu z mojej strany. Teoretickú časť môžem teda hodnotiť iba pozitívne. Na túto časť nadväzovala praktická časť tohto kurzu, účastníci si mohli získané informácie vyskúšať aj prakticky. Tejto časti si myslím, že by sa malo venovať viac pozornosti. Určite do budúcna by ste mohli vymyslieť viac kreatívnejších cvičení pre účastníkov tohto kurzu. Keď mám zhodnotiť kurz ako taký, tak som spokojný s jeho priebehom a myslím si, že mi pomohol a nasmeroval ma v ceste lepšieho fotografovania. Ďalej je to len o praxi, chuti fotografovať a hlavne experimentovať. Ďakujem Mariovi za jeho ochotu a zodpovedané všetky otázky, ktoré ma na kurze fotografovania zaujímali.
/Fotoškola/ – Ťažiskom kurzu je maximálne efektívne a čo najzrozumiteľnejšie vysvetliť dôležité základy pre fotografa začiatočníka. Nakoľko je kurz realizovaný v priebehu 5-tich hodín je pre praktickú časť vyčlenená posledná hodinka a tam sa prejdu všetky základné veci prakticky. Uvažujeme v blízkej budúcnosti aj so špeciálnym kurzom ktorý by sa venoval iba praktickým cvičeniam, je to v pláne, intenzívne sa na obsahu už pracuje takže termín kurzu zverejníme hneď ako budeme pripravení.     

 


10.3.2019 – Základy ovládania digitálnej zrkadlovky

Radomír – Na workshop Fotoklubu Považie som sa prihlásil zo zvedavosti, pretože o fotografovaní som toho príliš veľa nevedel. Ako asi každý kto má mobil, na fotenie primárne využívam telefón a na dokumentačné účely mi to možno postačuje. Rád by som sa však niekedy v budúcnosti venoval fotografovaniu viac. A to sa bez dobrých základov asi nedá. Zistil som, že fotografovanie a vytváranie krásnych obrázkov zachytených v prírode je záľuba, ktorá ma bude sprevádzať v nasledujúcich rokoch ešte intenzívnejšie ako doposiaľ. Teraz, keď už trošku viem ako na to, budú výsledky použiteľnejšie. Vďaka Mariovi a Fotoklubu Považie za sprevádzanie počas prvých krokov ku krajšej fotografii.

Mathias – Školenie bolo úplne super, veľa užitočných teoretických vecí, dobre odborne a zrozumiteľne podané. Asi by som prijal, aby bolo ešte viac praktických vecí – napr. odfoťte toto a ukázať na fotke – toto bolo dobre a toto zle nastavené. A skúšať znova a znova až kým nie je foto OK po kompozičnej stránke aj po stránke nastavení clony a exp. času. Ináč veľmi prínosné.
/Fotoškola/ – Do budúcna sa pokúsime ešte viac rozšíriť rozsah a príklady praktických cvičení workshopu, ďakujeme za pripomienku.

Mária – Malá paneláková kúpelňa, prerobená vďaka bratovi na tmavú komoru a prísny zákaz vstupu ostatným členom domácnosti. Dostalo sa mi „milosti“ vstúpiť do tohto kráľovstva a odhaľovať čaro fotografie. Dnes sú to spomienky ako zo starého filmu: staručký Flexaret, tank na vyvolávanie filmov, zväčšovač, tri misky so zázračnou vodou, leštička na fotografie. Niet nad pocit, keď sa vám v mokrom kúpeli na papieri začne odhaľovať čaro odfoteného. S touto spomienkou a snom, že raz bude čas venovať sa tejto krásnej záľube. Prišiel čas, keď si človek uvedomí, že ak si nesplní sny sám, niektoré sa nikdy nesplnia. Toto bola moja hlavná motivácia, prečo som sa prihlásila na tento kurz a dnes viem, že nič lepšie som nemohla urobiť.  Veľkou výhodou tohto kurzu je vzdelávanie sa v malej skupine, zrozumiteľný výklad a v prípade – teda aj mojom 🙂 individuálny prístup.  Fotografovanie ide dopredu míľovými krokmi, tak moje poznatky z minulosti ostali len ako pekná spomienka ale vďaka Mariovi som odhalila nielen funkcie všetkých jeho gombíčkov, „čudlíčkov“ a digitálnych pokynov, tak aby výsledok fotografovania zodpovedal predstave tvorcu fotografie. Pojmy z odborných príručiek zrazu vďaka Mariovi dostali „ľudskú tvár“ a už sa teším, keď si naučené budem skúšať v praxi a aspoň malým krôčkom sa priblížim od tvorcu fotografií k fotografovi 🙂 .


4.6.2017 – Krajinkársky workshop / Vršatec

Ondrej – Absolvoval som zaujímavý 4 hodinový foto workshop na Vršatci s kamarátom a bývalým kolegom Mariom Hrubým. Toto stretnutie bolo zamerané na vysvetlenie si základných pojmov a parametrov nastavenia digitálneho fotoaparátu, ktorých znalosť mi vďaka doterajšiemu používaniu kompaktného fotoaparátu stále chýbala. Vysvetlené boli taktiež základné techniky fotenia v krajine a používanie rôznych typov fotografických filtrov pri fotení. V poslednej časti stretnutia to bolo veľmi zaujímavé praktické odskúšanie si získaných vedomostí, nastavenie jednotlivých parametrov fotoaparátu (clona, čas, ISO) podľa aktuálnych podmienok a fotografického zámeru na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku aj čo sa týka kompozície fotografie. Chcem oceniť spôsob výkladu, ktorý bol zrozumiteľný, pútavý a priateľský. Vďaka workshopu sa už nebudem báť si navoliť režim „M“ na svojom aparáte 🙂 Určite sa rád zúčastním ďalšej obdobnej akcie pokiaľ bude organizovaná s cieľom zlepšiť si schopnosti fotiť zaujímavé a technicky zvládnuté fotografie.